Czy jedzenie na mieście jest zdrowe?

Zastanawiasz się, czy jedzenie poza domem może być dobre dla Twojego zdrowia? Odpowiedź brzmi: tak – z kilkoma zastrzeżeniami. Jedzenie poza domem może być zdrowe i zrównoważone, jeśli wybieramy je mądrze. Oto przegląd kilku wskazówek, które pozwolą Ci upewnić się, że jedzenie, które zamawiasz w lokalu lub na wynos jest tak odżywcze.

Sprawdź informacje o wartościach odżywczych & wielkości porcji

Zamawiając jedzenie w restauracji, zwracaj uwagę na wielkość porcji i informacje o wartościach odżywczych. Szukaj potraw z większą ilością białka, świeżych warzyw, pełnych ziaren i tłuszczów nienasyconych, takich jak oliwa z oliwek czy awokado. Unikaj potraw o dużej zawartości tłuszczów nasyconych, soli i cukrów.

Wybieraj zrównoważone posiłki

Jeśli szukasz zdrowych opcji restauracyjnych, ale nie chcesz całkowicie rezygnować ze smaku, wybieraj posiłki ze zbilansowaną mieszanką białek, węglowodanów, warzyw i owoców. Dąż do tego, by około 30-40 procent posiłku pochodziło z chudych źródeł białka (takich jak łosoś czy kurczak), 20-30 procent z węglowodanów złożonych (brązowy ryż lub komosa ryżowa), a reszta była równo podzielona między warzywa/owoców/zdrowe tłuszcze, takie jak awokado czy orzechy.

Wybieraj zdrowsze metody gotowania

Jeśli to możliwe, wybieraj zdrowsze metody gotowania, takie jak grillowanie zamiast smażenia w głębokim tłuszczu. Poproś również kucharzy o przygotowanie sosów na boku, zamiast mieszania ich ze składnikami; w ten sposób możesz lepiej kontrolować, ile sosu wchodzi do posiłku i uniknąć zbyt wielu kalorii pochodzących z sosów.

Ogranicz spożycie alkoholu

Jedzenie poza domem zwykle wiąże się ze spożywaniem alkoholu – zwłaszcza, gdy idziesz na drinka po pracy z przyjaciółmi. Spróbuj zdecydować się na piwo lub wino spritzers, które zmniejszają spożycie alkoholu poprzez połączenie ich z bezalkoholowych mieszaczy, takich jak woda sodowa toast głośno, ale pominąć deser jak często desery restauracji są pakowane pełne zawartości cukru jest również świetną opcją!