Skrzynia biegów automatyczna czy manualna?

Chcemy zakupić nowy samochód i zastanawiamy się nad jego wyposażeniem? Jeśli tak, to dobrze byłoby ocenić również skrzynię biegów. Dzięki temu będziemy mogli zdecydować się na taką, która okazuje się dla nas wygodniejsza.

Wiele tak naprawdę zależy do tego, jaką jazdę sobie cenimy

Jeśli chcemy mieć wszystko pod kontrolą, to tutaj na pewno o wiele lepszym wyjściem okazuje się dla nas skrzynia manualna. W niej posiadamy zazwyczaj 5 biegów i wsteczny. Pomagają nam poruszać się na drodze z odpowiednią prędkością. Takie biegi umożliwiają nam również hamowanie za pomocą silnika. Okazuje się to bardzo ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, a czasami nawet konieczne.

Komfort jazdy

Dla wielu kierowców komfort jazdy jest największym czynnikiem decydującym o wyborze rodzaju skrzyni biegów. Główną zaletą automatycznych skrzyń biegów jest to, że wymagają one mniej wysiłku niż skrzynie manualne. Oznacza to, że kierowcy mogą cieszyć się bardziej relaksującym dojazdem do pracy bez konieczności operowania pedałem sprzęgła i zmiany biegów za pomocą dźwigni zmiany biegów. W przypadku pozostawienia skrzyni w trybie „drive”, automatyczne skrzynie biegów lepiej radzą sobie ze zmianami terenu niż skrzynie manualne.

skrzynia biegów m32

W przypadku skrzyni manualnej to my decydujemy o tym, w jaki momencie zmieniamy biegi. Inaczej jest w przypadku skrzyni automatycznej. Weźmy teraz pod uwagę jej dokładną ocenę. A dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się czy jednak nie jest to również dobre rozwiązanie.

Oszczędność paliwa a rodzaj skrzyni biegów

Jeśli chodzi o oszczędność paliwa, manualne skrzynie biegów zazwyczaj wychodzą na prowadzenie, ponieważ zapewniają lepszą ogólną wydajność silnika i wymagają mniejszego wysiłku ze strony silnika podczas zmiany biegów w porównaniu z ich automatycznymi odpowiednikami. Samochody z manualną skrzynią biegów są szczególnie wydajne podczas jazdy w terenie miejskim, gdzie częste przyspieszanie i zwalnianie powoduje lepszy przebieg w porównaniu z pojazdem z automatyczną skrzynią biegów pracującym w tych samych warunkach.

Koszty eksploatacji skrzyni

Koszty utrzymania samochodu z każdym rodzajem skrzyni biegów różnią się w zależności od czynników takich jak sposób użytkowania, przebieg, marka i model oraz koszty serwisowania przez dealera. Ogólnie rzecz biorąc, samochody z manualną skrzynią biegów są tańsze w utrzymaniu ze względu na mniejszą liczbę skomplikowanych części w porównaniu do samochodów z automatyczną skrzynią biegów, które mają bardziej skomplikowane elementy wymagające więcej pracy przy regularnej konserwacji.